Kanał RSS
Kanał RSS

Odpowiedź Gminy Stare Babice na pismo skierowane przez Fundację FECWIS w sprawie Cross Team Stare Babice

Historia toru motocrosowego Cross Team Stare Babice na obrzeżach Kampinoskiego Parku Narodowego
otulina Wojcieszyn zarządzana przez Cross Team Stare Babice
Jacek Marszałek

14  stycznia 2016 roku, skierowaliśmy wniosek do wójta gminy Stare Babice Krzysztofa Turka. Zadaliśmy pięć pytań dotyczących tzw. toru treningowego umiejscowionego w miejscowości Wojcieszyn, ul Trakt Królewski 44A zarządzanego przez Cross Team Stare Babice.

Otrzymaliśmy odpowiedź od wójta gminy Stare Babice Krzysztofa Turka. W jego imieniu odpowiedział mgr.inż. Piotr Czajkowski kierownik Referatu Ochrony Środowiska. Pan Piotr Czajkowski poinformował nas, że nic nie wiadomo wójtowi Krzysztofowi Turkowi, o istnieniu toru tzw. treningowego użytkowanego przez Club Cross Team Stare Babice. A o to nasze pytania i odpowiedzi przesłane na adres fundacji FECWIS w Poznaniu.
 

 

 

1. Pytanie: Wyjawienie dokumentów związanych z powstaniem toru motocyklowego w miejscowości Wojcieszyn, ul Trakt Królewski 44A.

Odpowiedź Gminy.
Urząd Gminy Stare Babice nie posiada dokumentów związanych z powstaniem toru motocyklowego w miejscowości Wojcieszyn, ul Trakt Królewski 44A.

2. Pytanie: Wskazanie kiedy i do jakiego organu i w jakim zakresie były kierowane pisma oraz jaka była odpowiedź tychże organów.

Odpowiedź Gminy:
Zgodnie z punktem 1 niniejszego pisma - nie jest nam znane żadne postępowanie administracyjne związane z powstaniem ww. toru i nie posiadamy również korespondencji związanej z powstaniem obiektu.

3. Pytanie: Kto wydał ostatecznie pozwolenie na powstanie inwestycji Team Cross Stare Babice w granicy KPN.

Odpowiedź Gminy:
Urząd Gminy Stare Babice nie posiada informacji o wydanym pozwoleniu na powstanie inwestycji.

4  Pytanie: Czy zostały przeprowadzone badania środowiska, jakie były ich wyniki i kto je wykonał.
5. Pytanie: Czy były przeprowadzone badania emisji hałasu wytwarzanego przez pojazdy korzystające z toru (słychać go na parę kilometrów), za pomocą jakich urządzeń i czy posiadały właściwą homologację.

Odpowiedź Gminy:
W lipcu 2015 roku na zlecenie Urzędu Gminy Stare Babice wykonano pomiary hałasu emitowanego w wyniku poruszania się motocykli crossowych po terenach o których mowa w Państwa piśmie, które nie wykazały przekroczenia norm dopuszczalnych. Badania zostały przeprowadzone przez akredytowane laboratorium, przy użyciu sprzętu posiadającego świadectwa wzorcowania.

Podsumujmy, według urzędników Gminy Stare Babice w Wojcieszynie czyli otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego nie ma żadnego legalnie zarejestrowanego toru nawet treningowego.

Jednym słowem sprawy nie ma. Teraz rozumiemy już stanowisko Gminy Stare Babice, dlaczego na monity mieszkańców nie reaguje. Może warto jednak zainteresować się dewastacją otuliny Kampinoskiego Parku Narodowego, która trwa już kilka lat.

slawomir_sumka_hubert_barszczewski_cross_team_stare_babice_wojcieszyn_kampinoski_park_narodowy_fundacja_fecwis

Z odpowiedzi urzędnika Gminy Stare Babice wynika, że to tylko teren administrowany przez Cross Team Stare Babice, przytaczam napis z tablicy, umieszczonej na tym torze i nietorze cyt:"Teren administrowany przez Klub Motorowy Cross Team Stare Babice korzystanie płatne 30 zł /doba" Ale już na stronie internetowej Cross Team Stare Babice czytamy: "Jednorazowa opłata za korzystanie z trasy motocross/cross country wynosi 30 zł". I moglibyśmy odnieść wrażenie, że tor nietor to tylko trasa pewnie i turystyczna, zbudowana przez pasjonatów crossowych motorów, gdyby nie pewien szczegół. Zacytujmy ów szczegół ze strony internetowej Cross Team Stare Babice: "Dla osób niezrzeszonych w Klubie Motorowym Cross Team Stare Babice roczna składka za zagospodarowanie utrzymanie i za użytkowanie toru i trasy cross country wynosi 600 zł"

O i mamy pewną ciekawostkę. Pojawia nam się pierwszy raz słowo tor obok słowa trasa. Czyżby dla niezrzeszonych w Klubie Motorowym Cross Team Stare Babice to już nie był tylko teren i trasa cross country? A tor motocrossowy czyli szczególne miejsce, na które tak sądzę, Klub Motorowy Cross Team Stare Babice musi mieć odpowiednie zezwolenia? Oczywiście idąc tą drogą rozumowania jaką prezentuje Cross Team Stare Babice to może nie jest to tor motocrossowy, a np. saneczkowy, czy rowerowy.

slawomir_sumka_hubert_barszczewski_cross_team_stare_babice_kampinoski_park_narodowy_wojcieszyn_otulina

Załóżmy, że ktoś z osób administrujących stronę Klubu Motorowego Cross Team Stare Babice popełnił błąd wpisując słowo tor. Błąd nie został zmieniony tak sądzę, od początku istnienia strony. Gdyby przyjąć takie założenie, to trzeba się zastanowić, czy osoby zajmujące się szkoleniem np. dzieci czy młodzieży w ramach szkółki motocrossowej mają do tego odpowiednie kompetencje. Ponieważ czym innym jest trasa motocrossowa country, a czym innym jest tor motocrossowy. Chyba nie trzeba do tego nikogo przekonywać? Poza tym wprowadzanie w błąd też jest wskazówką braku profesjonalizmu.

Zakładam jednak, że osoby organizujące Klub Motorowy Cross Team Stare Babice to profesjonaliści. To może nie popełnili błędu w nazywaniu miejsca na którym trenują? Może to po prostu takie puszczenie oka do wszystkich członków stowarzyszenia? Jeśli nie jesteś członkiem to korzystasz z toru, a kiedy wchodzisz do wielkiej rodziny Cross Team Stare Babice to tor przemienia się już tylko w trasę cross country?

Czyżby w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego miał miejsce Cud? Jeśli tak, to powinien zostać zgłoszony do odpowiednich urzędów np. w kościele katolickim celem gruntownego zbadania. Może osobą zgłaszającą powinien być radny Sławomir Sumka? Toż to człowiek wierzący, prawdziwy katolik, który bierze czynny udział w różnych uroczystościach kościelnych.

slawomir_sumka_hubert_barszczewski_stare_babice_wojcieszyn_tor_cross_team_stare_babice_kampinoski_park_narodowy_otulina

Załóżmy, że jednak to nie jest cud, a tylko przejaw chytrości i przebiegłości niektórych osób z Klubu Motorowego Cross Team Stare Babice. Dlaczego tak sądzę? Otóż kiedy wejdzie się na profil Klubu Motorowego Cross Team Stare Babice na Youtubie, to tytuły filmów już wskazują, że mamy do czynienia z torem crossowym. Pierwszy przykład: film zatytułowany budowa toru. Na filmie widzimy kilka osób w tym prezesa Klubu Morowego Cross Team Stare Babice Huberta Barszczewskiego, który z łopatą wspomaga ciężki sprzęt pracujący w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego. Załóżmy, że  to znów błąd, ktoś kto opisywał film pomylił się. Ale kolejne filmy z tego samego dnia są w podobny sposób opisane "budowa toru cz. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 umieszczone 18.08.2012.

Ale znów przyjmijmy, że ktoś w emocjach opisywał filmy, które Youtube pozwala opisywać automatycznie, to jednak film opublikowany 18.08.2012 rok, a za tytułowany: "tak to wyglądało na początku, tor Cross Team Stare Babice", już nosi inny tytuł, czyli nie był opisany automatycznie. Czyli osoba opisująca nie popełniła błędu, a może jeszcze nie była członkiem Klubu Motorowego Cross Team Stare Babice, tylko zwykłym użytkownikiem, dla którego tor zamienia się w trasę cross country w momencie stania się członkiem? Czyżby jednak to był tor nie trasa cross country?

slawomir_sumka_hubert_barszczewski_cross_team_stare_babice_otulina_dewastacja_kampinoski_park_narodowy_fecwis

Weźmy jeszcze jeden film umieszczony na Youtubie w profilu Cross Team Stare Babice. Pod filmem pt:"Trening Cross Team" opublikowanym w profilu Cross TeamStareBabice dnia 12.11.2013 pojawił się komentarz. Dawid Suprun zadaje pytanie: "Gdzie jest ten tor?? jakbyście mogli powiedzieć." Osoba zarządzająca profilem Cross TeamStareBabice odpowiada: "Wojcieszyn, ul Trakt Królewski 44a. Zachodnia strona Warszawy gmina Stare Babice." Dawid Suprum odpowiada: "THX".
Zauważmy, że odpowiadający w imieniu Cross Team Stare Babice nie dementuje, że to nie tor, a tylko teren zarządzany, który przemienia się czasem w trasę cross country.

Podsumujmy to moje internetowe śledztwo zainspirowane odpowiedzią jakiej naszej fundacji FECWIS udzielił Pan Piotr Czaja kierownik Referatu Ochrony Środowiska reprezentujący wójta Stare Babice Krzysztofa Turka.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że mamy do czynienia z nielegalną inwestycją na terenie otuliny Kampinoskiego Parku Narodowego, która nie uzyskała żadnych stosownych zezwoleń.

slawomir_sumka_hubert_barszczewski_cross_team_stare_babice_otulina_kampinoski_park_narodowy_fundacja_fecwis_tor_wojcieszyn

Dla urzędników, niektórych samorządowców i wszelkich służb, które powinny dbać o Dobro Narodowe jakim jest Kampinoski Park Narodowy nie ma sprawy, bo nie ma żadnego toru. Jest może crossowisko, ale przecież nie ma to nic wspólnego z torem motocrossowym. Czasem ktoś sobie w weekendy pojeździ na motorach, turystycznie i niewyczynowo, taka jest ogólna narracja dla gawiedzi. Badania zrobiono, nie ma żadnego uciążliwego hałasu. Toteż czego się czepiają mieszkańcy i sympatycy Kampinoskiego Parku Narodowego. Ot banda pieniaczy, która nie pozwala na spełnianie pasji.

A może jest tak, postawmy pewne tezy. Urząd Gminy, reprezentowany przez wójta Krzysztofa Turka i część radnych wspólnie z Dyrektorem Kampinoskiego Parku Narodowego palą głupa. Przepraszam za takie określenie, ale tylko to mi się nasuwa kiedy przeanalizuję fakty.

slawomir_sumka_hubert_barszczewski_dewastacja_otuliny_wojcieszyn_cross_team_stare_babice_kampinoski_park_narodowy

Czyż nie jest to zwykła arogancja władzy zblatowanej z pewną częścią lokalnej społeczności? Nikt nie śmie odezwać się, ponieważ z takich czy innych powodów np. odczuwa strach. Jeśli ludzie boją się, trzeba zadać pytanie dlaczego? Może są zastraszani, a może szantażowani? Może mają świadomość, że tu nie obowiązują żadne reguły, że tu np. rządzi lokalna sitwa? Jeśli fakty się potwierdzą, to lokalna sitwa zostanie przepędzona. Jestem o tym przekonany.

Czasy Sobiesiaków takich czy innych już odchodzą precz. Państwo Polskie odzyskuje kontrolę. A słowa jednego z ministrów Donalda Tuska Bartłomieja Sienkiewicza czy jest dziś Państwo Polskie odchodzą do lamusa.

I jeszcze jedna refleksja. Wy sitwo lokalna sądziliśta, że będzieta w nieskończoność dewastować Nasze Dobro Narodowe? Kampinoski Park Narodowy i inne Dobra Narodowe mamy obowiązek zachować następnym pokoleniom. To jest nasz obowiązek.

kampinoski_park_narodowy_fundacja_fecwis

 


Powiązane filmy z Google Video

Loading...
Loading...