Kanał RSS
Kanał RSS

MUZYKA ŁAGODZI OBYCZAJE

Metoda Lidii Bajkowskiej
autor fot.: Dorota Wodzińska

Rozmawiając niedawno z koleżanką spytałam ją mimochodem - Czy słuchasz muzyki poważnej? Cóż, umówmy się, że po cichu liczyłam na to, że słucha, i powie mi coś ciekawego od siebie na ten temat. Ona jednak popatrzyła na mnie z wyrazem konsternacji i powiedziała głośno i dobitnie "Nie!". Zaczęłam drążyć temat, dlaczego, i czy ma jakieś ulubione utwory, wykonawców? Zdenerwowałam ją,  nie chciała nic mówić, była zmieszana, jakby zawstydzona, ale w końcu przyznała się - nie słucha muzyki poważnej, bo nie rozumie co może być w niej pięknego, czy wzruszającego. Kiedyś przyjęła  teorię, że tylko bardzo wybitni i światli ludzie rozumieją pewne gatunki muzyki, a ona najwyraźniej się do nich nie zalicza, więc wystarczy jej słuchanie muzyki popularnej. O gustach nie wypada dyskutować, więc nasza rozmowa na ten temat dobiegła końca.

Drogi Czytelniku, czy czegoś Ci to nie przypomina? Może czujesz podobnie? Nie zdziwi mnie, ile osób odpowie twierdząco na to pytanie. Zdecydowana większość Polaków odpowie tak samo. Część z nich nie przyzna się, czując wstyd, część dopiero uświadomi sobie, że to czego na co dzień słuchają to muzyczny bełkot.

Smutne, ale prawdziwe, nie mamy edukacji muzycznej w naszym kraju na takim poziomie, który zapewniłby swobodny dostęp do poznawania muzyki, nauki jej świadomego słuchania, pewnego rodzaju kultury i ideologii z tym związanej.

Mamy wybitnych pedagogów, lecz ich nowatorskie pomysły były do tej pory zatrzymywane na pewnym poziomie, nie trafiały dalej bo poprzednio panujący w Polsce ustrój nie zezwalał na krzewienie muzyki, zwłaszcza poważnej, doskonale wiedząc, że jest ona motorem rozwoju innych umiejętności, oraz wrażliwości na poziomie intelektualnym. Nie było to niektórym "panom" i "władcom" na rękę, bo inteligentny naród, to naród, który może się przeciwstawić rządowi, a nawet go obalić. Tym sposobem dorobiliśmy się pokolenia ludzi głuchych muzycznie, muzycznych analfabetów, którzy w dodatku nie dostrzegają tego, często uważają, że wręcz odwrotnie - są bardzo muzykalni, bo słuchają radia, i podoba im się  "muzyka" grana na dyskotekach, gdzie zamiast linii melodycznej dominują basy, wybijające jednostajny rytm.


Powiązane filmy z Google Video

Loading...
Loading...