Kanał RSS
Kanał RSS

METODA UKRYTA w "Bajce o Piosence i nutkach" (część 1)

Fragment wypowiedzi Lidii Bajkowskiej podczas Konferencji "Nowoczesna szkoła artystyczna"
Bajka o Piosence i nutkach

"Bajka o Piosence i nutkach" to  nic innego jak przeniesienie na papier zajęć lekcyjnych.


Idea "zerówek muzycznych", których jestem wiernym rzecznikiem, postawiła mnie w sytuacji konieczności sformułowania celu, zadań i sposobu realizacji kształcenia na tym etapie.Chciałam połączyć cechy warsztatu naukowego z przekazaniem bajkowych treści dziecku, które będą działać na jego wyobraźnię i porywać  do działania. Swoją metodę  ukryłam w "Bajce o Piosence i nutkach" oraz  kolejnych książkach.


Potem okazało się, że moje książki są uniwersalne, są dla każdego i na każdą okazję. Mogą korzystać z nich wszystkie dzieci bez wyjątku mając takie  same szanse na poznanie muzyki. Korzystają z nich też  rodzice, nauczyciele nauczania początkowego, wychowania muzycznego. Są  pomocą dla nauczycieli w szkołach muzycznych, ogniskach czy w  innych placówkach kulturalno oświatowych. 


„Bajka o Piosence i nutkach” jest też ukochaną przez dzieci bajką na dobranoc.


Została MEN-owskim podręcznikiem do klas 1-3, dostała wiele nagród (w tym Ministra Kultury i Sztuki i jego rekomendację w roku 1992 a UNICEF - uhonorował książkę wpisem rekomendacyjnym i znakiem graficznym).


Przez skojarzenia obrazowe i zabawę wprowadzam niepostrzeżenie dziecko w świat dźwięków. 
Dzieci przyswajają sobie podstawowe terminy muzyczne, a dzięki personifikacji  szybko uczą  się abecadła muzycznego i czytania z nut  prostych melodii w oktawie..


Pokazują w zabawie (ruch, taniec, gra, śpiew, mowa, drama i działania plastyczne) cztery podstawowe kontrasty muzyczne. Słuchają, odtwarzają je i tworzą. Bawią się papierową klawiaturą i rozłożoną na podłodze muzyczną drabiną pięcioliniową. Poznają bajkowe  dzieci nuty z którymi się utożsamiają.


Powiązane filmy z Google Video

Loading...
Loading...