Kanał RSS
Kanał RSS

JANUSZ KORCZAK - ikona pedagogiki zabawy

Fragment wypowiedzi Lidii Bajkowskiej podczas Konferencji "Nowoczesna szkoła artystyczna"
Metoda Lidii Bajkowskiej

Pedagogiką zabawy fascynowałam się zawsze. Uważam, że bajkowe  lekcje muzyki skorelowane z  działaniami plastycznymi, ruchem, tańcem, śpiewem, ilustracją instrumentalną, dramą czy teatrem obrzędowym otwierają  dzieciom bramy do całego królestwa dźwięków.  Będą wtedy uczestniczyć w świadomej percepcji muzyki, świadomym jej odtwarzaniu i tworzeniu.


Połączenie muzyki z obrazem zmieniających nieustannie swój kształt i ruch postaci ułatwi dziecku zrozumienie inspiracji, a może też intencji twórczej kompozytora. Przez skojarzenia obrazowe i personifikację, tak bliską dzieciom,  łatwiej mogą  zrozumieć nie tylko świat muzycznej abstrakcji ale też prawa, które ją rządzą. Ucząc dzieci przez zabawę powołuję  się  zawsze na Janusza Korczaka,  legendę liberalnej pedagogiki i  jego ponadczasową, niepowtarzalną koncepcji Nowego Wychowania i Nauczania, której istotą jest poszukiwanie dziecięcej wolności. Idee  tego wielkiego  pedagoga wszechczasów, ojca pedagogiki zabawy, przeniknęły do polskiej oświaty ponownie dzięki zmianom ustrojowym 1989r., wpisując się w modele kształcenia i wychowania do  szkolnictwa niepublicznego.


Słowa: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” i "Pozwólcie dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy" są  mottem dla moich działań pedagogiczno- twórczych.


Powiązane filmy z Google Video

Loading...
Loading...