Kanał RSS
Kanał RSS

BAJKOWSKA O SWOICH BAJKACH...

Lidia Bajkowska i Dorota Wodzińska w Polskim Radio
Bajkowska w Polskim Radio
autor fot.: Emilia Iwanicka

1 października to Międzynarodowy Dzień Muzyki. Tego dnia do Polskiego Radia zaproszona została Lidia Bajkowska wraz z Dorota Wodzińską (przedstawiciel Fundacji FECWIS) na godzinną audycję poświęconą MUZYCE. 

Rozmawialiśmy o tym, co zrobić, żeby umuzykalnić nasz naród, a więc co zrobić, aby przeciwdziałać ANALFABETYZMOWI MUZYCZNEMU w Polsce. Niestety poziom wykluczenia muzycznego w naszym kraju jest zatrważająco wysoki. Nieliczni znają zapis nutowy, rozumieją język muzyki, a muzyka to "język, który ma tylko 7liter - 7 nut" - jak tłumaczyła Lidia Bajkowska w wywiadzie. 

Istnieje jednak sposób, jak przeciwdziałać analfabetyzmowi muzycznemu, jak podnieść poziom edukacji muzycznej - odpowiedzią jest METODA LIDII BAJKOWSKIEJ. Na czym polega ów metoda, jak bardzo jest skuteczna i ukochana przez wyszystkie dzieci, które miały szansę się nią uczyć - o tym także rozprawialiśmy podczas audycji

Poniżej przytoczymy kilka wypowiedzi, które pojawiły się pod audycją, na stronie Polskiego Radia. Są to piękne świadectwa, dlatego warto, aby dowiedzieli się o nich wszyscy, którym muzyka jest bliska.

KOMENTARZ 1:

Witam. To niesamowite. Usłyszałem w radiu wywiad z autorką bajek, które czytałem moim dzieciom. Muszę opisać, jak to się zaczęło, bo to niesamowita historia, tak ja przynajmniej myślę. Zaczynam. Moje dzieci mają dzisiaj 12 i 14 lat. Gdy miały 6 i 8 lat wpadła mi w ręce bajka Porwanie królewny nutki. To była sobota. Do domu wróciłem późno, dzieci już spały. Sam zacząłem kartkować barwnie wydaną książkę. Przeczytałem kilka fragmentów. Treść tak mnie, dorosłego człowieka, zaciekawiła, że z wielką przyjemnością przeczytałem bajkę od początku do końca, ale to nie jest ważne. To co się wydarzyło następnego dnia, w niedzielę, zasługuje na opisanie. Oto, co się wydarzyło. Gdy tylko dzieci się obudziły, postanowiłem niedzielny poranek przywitać dzieci bajką pani Bajkowskiej (wtedy myślałem, że jest to pseudonim artystyczny autorki). Gdy zacząłem czytać, dzieci od początku słuchały bajki w wielkim skupieniu. Widziałem, że zainteresowały się i uważnie słuchają. Gdy skończyłem czytać ostatnie wyrazy, usłyszałem - tatusiu, przeczytaj jeszcze raz. Uśmiechnąłem się i zacząłem od nowa. Żona w tym czasie zajęła się przygotowaniem śniadania, ale dzieci nie chciały, żebym przerwał czytanie. Żona zgodziła się, śniadanie musiało zaczekać. Ku naszemu zaskoczeniu, gdy kończyłem drugie czytanie, dzieci prosiły o trzecie. Uzgodniliśmy, że trzeci raz przeczytam bajkę po śniadaniu. Nie chcę nikogo zanudzać tym komentarzem. Dodam tylko to, że w tę niedzielę bajkę czytałem 7 razy. Miałem już sam dość, ale czego nie robi się dla dzieci. Jeszcze tego samego dnia przeczytałem w internecie, że autorka napisała jeszcze inne bajki, niestety nie znalazłem ich w żadnej księgarni. Pytałem przyjaciół, znajomych, ale nikt nie miał. Wreszcie wpadłem na pomysł, by zapytać w bibliotece osiedlowej. Były i zaczęło się od nowa czytanie po kilka razy. Drodzy Państwo, wiecie dlaczego tyle napisałem? Te bajki rozbudziły w naszych dzieciach miłość do muzyki. Dziś syn jest uczniem w szkole muzycznej II stopnia, a córka w tym roku szkolnym skończy naukę w szkole I stopnia. Jestem dumny i szczęśliwy. Czy gdybym przed kilku laty nie przyniósł do domu bajki o królewnie Nutce, czy moje dzieci uczyłyby się grać na instrumentach? -Tego nie wiem. Wiem natomiast, że od tamtej chwili nasz świat jest inny. Jeżeli przeczyta to Autorka bajek to w tym miejscu i tą drogą chcemy bardzo, bardzo podziękować. Wierzcie mi państwo, nie ma piękniejszych bajek. Tym, co nie znają tych bajek, polecam. Dajcie Waszym dzieciom odczuć piękno sztuki, która jest wokół nas, która otacza nas przez całe życie, piękno świata muzyki. 

KOMENTARZ 2:

Uprawianie muzyki bez znajomości nut nie ma sensu. Metoda Lidii Bajkowskiej jest jedyną na świecie, która szybko, łatwo i przyjemnie nauczy każego alfabetu muzyczego.

KOMENTARZ 3:

Mamy dziś całe pokolenia głuchych i jest to fakt. Dobrze, ze znaleźli sie ludzie, którzy chcą to zmieniać. Muzyka pomaga w nauce jezyków obcych. Goraco popieram Wasz projekt. Robert W.

KOMENTARZ 4:

Żałuje, że w latach mojego dzieciństwa nie znano tej metody, a może moi nauczyciele muzyki byli niedokształceni. Niestety jako dorosła osoba nie znam nut i nie gram wcale na żadnym instrumencie:-(

KOMENTARZ 5:

Metoda jest rewelacyjna; "Bajka o piosence i nutkach" to najlepsza książka do nauki muzyki dla najmłodszych jaką można sobie wyobrazić. Gdybym w czasach swojej edukacji była uczona muzyki z takiej książki i z wykorzystaniem proponowanej w niej metody kładącej nacisk na zabawę i rozbudzającej dziecięcą wyobraźnię, z całą pewnością nie postrzegałabym wówczas muzyki jako przedmiotu nudnego, który przez wszystkich traktowany był po macoszemu; z lat szkolnych pamiętam zwłaszcza rysowanie pięciolinii na tablicy i przepisywanie nut (zupełnie bezrefleksyjnie i bez zrozumienia) do zeszytu, ze smutkiem muszę stwierdzić, że niewiele wyniosłam z takiej nauki. Dlatego teraz jako dorosła osoba tak bardzo zachwycona jestem "Bajką o Piosence i nutkach" i metodą, która autentycznie trafia do dziecka, czyniąc naukę przyjemną i zajmującą.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO WYSŁUCHANIA AUDYCJI I WŁASNYCH KOMENTARZY!


Komentarze

Trudno opisać i przedstawić dokonania na polu edukacyjnym i artystycznym Lidii Bajkowskiej. Dlatego wywiad - rzeka "Bajki muzyczne Lidii Bajkowskiej", który ukazał się w Dobrym Znaku, w numerze 5, z dnia 28 lutego, 2013 roku, wydanym przez Skok w Wołominie - to artykuł, z którego dowiecie się Państwo wiele o życiu, twórczości i zamiłowaniach p. Lidii Bajkowskiej. Zapraszam do miłej lektury!

Powiązane filmy z Google Video

Loading...
Loading...